HTML

csajoss

csajoss blogja: az életéről, és más csajosokról...

Friss topikok

  • nolymi: így 15 nappal-sőt azóta már több-később,talán igen.nemtudom.én nem akartam,de azt érzem. (2010.04.26. 22:24) márcuisvége
  • Aimie Cross: (y) (2010.01.03. 11:07) csak van
  • Aimie Cross: olvasom eme blogot, és újra meg újra megdöbbenek o.O :) majd folyt.köv. én rá sem tudok nézni más... (2010.01.02. 19:40) lassabban
  • Perhaps: @csajoss: Bocsi =) (2010.01.02. 16:05) este
  • nolymi: persze,ezzel nincs is semmi gond,csak talán a módjával. (2009.03.08. 18:08) -

Linkblog

Archívum

BOLDOG KARÁCSONYT!

2008.12.26. 19:23 csajoss

Kis karácsony, nagy karácsony

 

Kis karácsony, nagy karácsony,
Kisült-e már a kalácsom?
Ha kisült már, ide véle,
Hadd egyem meg melegében.

Jaj, de szép a karácsonyfa
Ragyog rajta a sok gyertya.
Itt egy szép könyv (gömb), ott egy labda.
Jaj de szép a karácsonyfa!

 

Ez egy gonosz versike. Már a címből is árad a gonoszság, hiszen a kis és nagy karácsony a társadalmi ellentétekre világít rá. A szegények kicsi, a tehetősek pedig nagy karácsonyt “rendeznek”. Tehát a vagyon szerint különbséget tesz a családok között. A második sor a túlzás eszközével él, nem képes a türelem gyakorlására, ezért kapzsi módon kisült-e MÁR kezdettel érdeklődik a kalács készenléte felől. “ide véle” szókapcsolattal fokozza a türelmetlenségét, halmozza a negatív, nagyravágyással telt szavakat. Az első versszak utolsó sorával a tetőpontra hág a hangulat, és a melegében szóval méltó befejezést ad a strófának, mellyel a telhetetlenség legfelsőbb szintjét éri el. Állást foglal a nagy család mellett, hiszen a kis család a szegénység miatt valószínüleg képtelen meleg kalácsal várni a karácsonyt, ellenben a nagy családdal, akik friss étellel köszöntik az ünnepet.

 

“Jaj, de…” Gúnyolódással kezdi a második versszakot, mellyel szintén a kevésbé tehetős családokat veszi célba. A második sor ismét különös érzésekre enged következtetni, mi szerint a ragyogó gyertyák egy piromániásnak okoznak ilyen nagy örömet, melyet ezen sor ábrázol. A következő sor igen vitatott. Egyesek szerint könyv, mások szerint gömb van a fa alatt, illetve rajta. Akik a könyv szerinti verziót használják, valoszínüleg maximálisan racionalisták, és olyannyira csak a tudást tartják fontosnak, hogy még egy ilyen ünnepen is csak a könyvekre képesek gondolni. Mivel a könyvet a fa alá kell rakni, a tekintetünket le kell vinni a föld közelébe, tehát le kell alacsonyodnunk, meg kell alázkodnunk az ünnep előtt. Akik a könyv helyett gömböt mondanak, azok úgy gondoljék, hogy még van remény, hogy e gonosz versikét megpróbálják kellemesebbé tenni. Hogy miért? A gömb a fán van, tehát magára a fára összepontosítunk, azaz a lényeget vesszük észre, azt, hogy a fa gömbökkel való díszítése az ünnep legfontosabb momentuma, hiszen azt együtt végzi a család, ez által erősítve az összetartozást. Hiszen ez a szeretet ünnepének a lényege, nem igaz? A család, az összetartozás. Az utolsó sor viszont még e reményteli gondolatokat is teljesen tönkreteszi. Ismétléssel erősíti az első sorral érzékeltetni kívánt gúnyos hangvételt, ez által e gonosz versikéhez méltóan zárja a gondolatokat.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csajoss.blog.hu/api/trackback/id/tr56842919

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása